Oppgraderingskurs
8.-9. mai 2012
For glass- og fasaderådgivere
Bruksområder Glass i fasade/tak Glass i interiør Glass i vindu Kunstglass Bearbeidet glass Generelt Herdet glass Varmeforsterket glass Laminert glass Bøyd glass Innemiljø Energibruk Dagslys Inneklima sommer Inneklima vinter Støydempende glass Sikkerhetsglass Generelt Personsikkerhetsglass Trygghetsglass/ruter Hærverk Innbrudd Skudd/prosjektiler Eksplosjon/trykk Brann Stråling Glass med rekkverksfunksjon Regelverk Byggeforskrifter 2007 Forbrukerinformasjon Reklamasjoner Skader på glass Tak- og fasadeelementer Materialene Systemene Bruksområdene Glass Glassets historie Glass og miljø



Hjem > Innemiljø > Energibruk >  Næringsbygg med mye glass fortsatt mulig
Forsker Marit Tyholt, Sintef:

Næringsbygg med mye glass fortsatt mulig

I forbindelse med innføringen av nye energikrav i tekniske forskrifter er det i flere sammenhenger stilt spørsmål om det fortsatt er mulig å oppføre nye bygninger med mye glass. Analyser viser at dersom en dokumenterer bygningens energieffektivitet ut fra minstekravet til samlet varmetap, kan det for et kontorbygg i prinsippet være mulig å utføre vesentlige deler av, og kanskje også alle flatene i fasadene i glass.
Marit Tyholt
29.10.2007

Næringsbygg

Næringsbygg med mye glass fortsatt mulig

Forskriften gir med de nye kravene generelt stor frihet med hensyn til valg av bygningsform, varmeisolasjonsnivå og installasjoner. Samtidig krever forskriften at enten det samlede varmetapet (metoden «Energitiltak») eller det årlige energibehovet (metoden «Netto energibehov») skal holdes under et visst minstekrav.

Alle flatene i fasadene i glass

Analyser viser at dersom en dokumenterer bygningens energieffektivitet ut fra minstekravet til samlet varmetap, kan det for et kontorbygg i prinsippet være mulig å utføre vesentlige deler av, og kanskje også alle flatene i fasadene i glass. Gjennomsnittlig U-verdi for fasadene må imidlertid være lav, dvs i gjennomsnitt 1,1 W/m2K eller lavere (inkludert omramming).

Dette innebærer trelags ruter med to lavemitterende belegg og gass i hulrommene. Ytterligere tiltak for å redusere varmetapene er nødvendig, og høyeffektiv varmegjenvinning fra ventilasjonsluften vil kanskje være det mest effektive tiltaket.

Kjøling

Til slutt, men ikke minst, må tilfredsstillende inneklima oppnås uten bruk av lokal mekanisk kjøling. Hensiktsmessige tiltak i denne sammenhengen vil være gode solbeskyttelsesglass, effektiv og fortrinnsvis utvendig solskjerming, utstrakt bruk av tunge og ikke tildekkede materialer som mur og betong, nattventilasjon med kald uteluft, og lave varmelaster fra belysning og utstyr. Dersom disse tiltakene ikke er tilstrekkelige, kan ventilasjonskjøling også benyttes.

Det advares imidlertid mot at ventilasjonskjøling benyttes som hovedvirkemiddel for å unngå for høye innetemperaturer. Dette kan resultere i et svært høyt energibehov.

      
 
Glass og Fasadeforeningen, Tlf: 47 47 47 05, Faks: 23 33 26 91, post@gffn.no, Ansvarlig redaktør: Sverre Tangen, webredaktør: Heidi H. Ring
Web levert av Axentum med CustomPublish CMS