- Mye glass og tynne vegger gir brukbart engergiforbruk når det korrigeres for hytters begrensede bruk, mener arkitekten.
Tomten ligger i en bukt med strandlinje ut mot havet i syd og sti mot Veierlandet i nord. På tomten stod det en hytte med flere uthus, og på grunn av strandloven var det kun mulig å bygge hytta som en erstatningshytte for de allerede eksisterende byggene, med begrunnelse i ”forskjønnelse” og mindre synlighet fra sjøen. Hytta kunne derfor ikke oppta mer areal enn de allerede eksisterende byggene.
- Vi kunne likevel legge til en meter takutstikk/svalgang og ”pergola” som ikke tellende areal, sier arkitekt Einar Hagem fra Lund Hagem Arkitekter.
- Byggherren hadde sett hytter vi hadde tegnet tidligere, og likte grunnprinsippene vi arbeider med når vi tegner hytter, nemlig terrengtilpasning, le mot vind og orientering mot sol og utsikt. Disse prinsippene ble også som utgangspunktet for utformingen av denne hytten, sier Hagem.
Energibruk
Veggene i hytten er forholdsvis tynne (10 cm isolasjon) og med bygningslovens nye energikrav blir det vanskeligere å bygge denne type hytter med store glassflater.
Hytte Stormorken er primært en sommerhytte og Lund Hagem Arkitekter utførte en enkel energiberegning forutsatt at hytten benyttes maks 10 % av årets dager i fyringssesongen. Beregningen viste at merforbruket i forhold til de nye u-verdier for vegg vil utgjøre ca. 200 kwh per år. Dette sannsynliggjør at energibruken som trengs til å produsere tykkere isolasjonsvegger vil bli mer kostbart energimessig enn oppvarming i svært mange år framover.
- Vedrørende avkjøling om sommeren, har hytta en meter takutstikk som gjør at forholdsvis lite sol treffer glassoverflatene og det er lett å lufte i hytta, ifølge Hagem.
- Energibruken er ikke hovedutfordringen for sommerhytter. Varmeisolasjon er mindre viktig når hytta brukes om sommeren. Hovedutfordringen for sommerhytter er vind og regntetting, sier han.
Glass og utsikt
Hagem mener at uteplassen er noe av det viktigste når det gjelder utforming av sommerhytter.
- Det viktige er forholdet til naturen, så hytta må ikke stenge deg inne, sier han.
Uteplassen er derfor det viktigste fellesrommet på hytte Stormorken, med treplatting og en stor spiseplass med plass til mange gjester på nordsiden av hytten. Fra uteplassen har man utsikt mot skogen mot nord.
Mot øst, vest og syd er uteplassen skjermet mellom fløyer av andre rom. For å ikke gå glipp av utsikten ut mot havet, syd for hytta, har arkitektene gjort det mulig å se ut mot havet gjennom stua som ligger syd for uteplassen. I stedet for å bruke treverk slik det er gjort i resten av hytta, er både stuas vegg mot nord og mot syd av glass fra gulv til tak, som gjør at det er mulig å se tvers gjennom hele stuen fra uteplassen. Man ivaretar derfor den fantastiske utsikten mot havet selv om man sitter på uteplassen på andre siden av hytten.
Man får dessuten kveldssolen rett inn i stuen og bruken av glass gir en følelse av å sitte ute, selv om man er inne. Glasset som er brukt i hytta er 2-lags isolerglass med U-verdi på 1.6 levert av APS Larvik.
Hytte Stormorken
Ferdigstilt: 2005
Byggherre: Geir Stormorken
Arkitekt: Lund Hagem Arkitekter AS
Glassleverandør (hovedleverandør): APS Larvik
Brutto Areal: 125 kvm
Hovedentrepenør: Jensen byggteam
Glass: 2-lags isolerglass
Gjennomsnittlig U-verdi: 1.6
Energikilde: Strøm